Open Show 2013
Home ] Up ] History ] Diary Dates ] Information ] News and Updates ] Committee ] Downloads ] Members ] Puppy Register ] Adult register ] Rescue ] Links ] The Standard ]

 

OPEN SHOW - 07 October 2013

Entries:  103 Exhibits  170 Entries

JUDGES 

Dogs:  Mr S Mallard (Tuckles)
 Bitches:  Miss C Stafford (Rannerdale)
Referee:  Mrs M Glover-Guest (Doonelodge)

Below are the results of our Open Show held at Grenoside Community Centre

Should anyone not be happy with the results or find any errors, 
please contact  Lesley Goodwin  honsec@yssc.co.uk and she will remove them

Lowick Gold Braid of Milesend BIS, Ch Sonymer Shoe Shuffle RBIS, Iliad Idol's Eye BVIS & Shellamoyed Simply Gold BPIS
 with judges Mr S Mallard (dogs) and Miss C Stafford (bitches)

Dog Line-up: Lowick Gold Braid of Milesend BD, Emmaview Firecracker RBD, Ilial Idol's Eye BVD & Morestyle Crushed Ice BPD

Bitch Line-up: CH Sonymer Shoe Shuffle BB,  Shellamoyed Simply Gold BPB & Castlerose Blythe Spirit JW Sh CM BVB
(unfortunately the Reserve Best Bitch had gone home before this photo was taken)

 

 

DOGS BITCHES
MINOR PUPPY (5, 1a)

1. Hogg Milesend Time To Rock
2. Fransham Jontygray Gild Edged
3. Bennett Watchwood Tartan Snow
4. Fuller Jacanshe Handsome Brutus
5. -

MINOR PUPPY (8)

1. Latimer Sonymer Liquid Gold 
2. Hayhurst Milesend Rock Queen at Keycharm
3. Shearsmith Strathmar Annies Song
4. Sorockyj Blaizecroft Dark Miss Cheif
5. Law Mohnesee The Dream Mistress

 

PUPPY (6)

1. Lawson Morestyle Crushed Ice BPD
2. Fisher Shellamoyed Showstopper
3. Fransham Jontygray Gild Edged
4. Whitchurch Emmaview Chimney Sweep
5. Clubley Mossvale Frosty Moon

PUPPY (5)

1. Fisher Shallamoyed Simply Gold BPB
2. Rowan Shellamoyed Saffron at Rowancrest
3. Law Mohnesee The Dream Mistress
4. Clegram Simcourt The Show Must Go On at Smiddyshaw
5. Fuller Jacanshe Little Sparkler

 

MAIDEN (5)

1. Hogg Milesend Time To Rock
2. Clubley Mossvale Frosty Moon
3. Bennett Watchwood Tartan Snow
4. Fuller Jacanshe Handsome Brutus

 

MAIDEN (5, 1a)

1. Hayhurst Milsend Rockqueen at Keycharm
2. Sorockyj Blaizecroft Dark Miss Cheif
3. Lawson Mohnesee The Dream Mistress
4. Ritchie Jaelis Mystique Teardrop

NOVICE (3)

1. Fisher Shellamoyed Showstopper 
2. Clubley Mossvale Frosty Moon
3. Jacobs & Johnson Savataurus's You Will Love Me
4. -
5. -

NOVICE (5,1a)

1. Fisher Shellamoyed Simply Gold
2. Sorockyj Blaizecroft Dark Miss Cheif
3. Law Mohnesee The Dream Mistress
4. Ritchie Jaelis Mystique Teardrop
5. -

 

JUNIOR (1,1a)

 

 

 

ABSENT

 

 

 

 

JUNIOR (3, 1a)

1. Barraclough Milesend Jubilee Spirit
2. Jackson Gordil Good Time Girl
3. -
4. -
5. -

 

YEARLING (5, 2a)

1. Fransham Jontygray I Have A Dream for Franmead
2. Mottram Sheldon Simply Simon of Lochkaren JW (Imp Swe)
3. Miles Littlewitty At Midnight of Milesend
4. Lawson Tooralie Heart's Delight at Morestyle
5. Wallis Peartbrook Out Of The Blue

 

YEARLING (3)

1. Mottram Rickmaus Snapshot of Lochkaren
2. Forster Parish Rosdyke Heavenly Spice of Lowick
3. Barraclough Milesend Jubilee Spirit

 

GRADUATE (7, 2a)

1. Edwards Castlerose Spiritmaster JW 
2. Miles Lavika Time Will Tell at Milesend
3. Ambler Chalmoor The Astrologer
4. Sorockyj Mohnesee Man In Black with Sheltisha JW ShCM
5. Doggett Snabswood Summer Chance

GRADUATE (9, 2a)

1. Gatheral Herds Hallucination JW
2. Ambler Chalmoor Star Gazer
3. Miles Daisyway Skyrock of Milesend
4. Deveson Lucky Liaison at Lianbray
5. Jackson Gordil Good Time Girl

 

POST GRADUATE  (3)

1. Simons Blazecroft Blaize For Glory
2. Berry Simcourt Dark Side O' The Moon
3. Tucker Milesend March Storm
4. -
5. -

POST GRADUATE (8,2a)

1. Ritchie Jaelis Mystique Daydream JW
2. Miles Lowick Firebird of Milesend
3. Shearsmith Dunbrae Bond's Secret Wish at Strathmar
4. Barraclough Milesend Musical Lady
5. Deveson Lucky Liaison at Lianbray

 

LIMIT (6, 1a)

1. Mackie Shebaville Secret Mission
2. Rowan Degallo The Vindicator at Rowancrest
3. Bower Daisyway Pocket Rock It
4. Tucker Sandiacre Set In Ice
5. Scott Nethercroft Perfect Storm By Penrave

LIMIT (5)

1. Greenhill Mohnesee Remember Me JW RBB
2. Gatheral Herds Hallelujah JW
3. Barnett & Hardman Rainway Returning To Seavall JW
4. Doggett Snabswood Stitch In Time 
5. Robinson Heidron Starlight Dream at Alnmac

 

OPEN (7, 3a)

1. Miles Eljetia Bumble Bee of Milesend
2. Lawson Francehill Apache at Morestyler
3. Curtis Rannerdale Time Traveller JW
4. Fenton Shannmie The Hellraiser
5. -

 

OPEN (3)

1. Berry Simcourt Space Rose JW
2. Dimmock Ch Sheltysham Mine's A Dream for Fernhill JW
3. Ritchie Jaelis Mystique Gemstone
4. -

VETERAN (4,1a)

1. Lycett Iliad Idol's Eye BVD
2. Wallis Felthorn Flashback
3. Whitchurch Emmaview Bucks Fizz
4. -
5. -

 

VETERAN (5, 2a)

1. Edwards Castlerose Blithe Spirit JW Sh CM BVB
2. Deveson Glensanda Genevieve JW Sh CM
3. Gamble Balidorn Mixed Emotion Sh CM
4. -
5. -

 

SPECIAL OWNERS (3)

1. Simons Blazecroft Blaize For Glory 
2. -
3. -

SPECIAL OWNERS (5)

1. Buck Nethercroft Midnite Blue
2. Clubley Mossvale Misty Dawn
3. Gamble Balidorn Mixed Emotion Sh CM
4. Robinson Heidron Starlight Dream at Alnmac

 

BREEDERS OPEN - BRED BY EXHIBITOR (4)

1. Whitchurch Emmaview Firecracker RBD
2. Simons Blazecroft Blaize For Glory
3. Clubley Mossvale Frosty Moon
4. Fenton Shannmie The Hellraiser

BREEDERS OPEN - BRED BY EXHIBITOR (3,1a)

1. Buck Nethercroft Midnite Blue
2. Clubley Mossvale Misty Dawn
3. -
4. -

 

SPECIAL OPEN - NOT BRED BY EXHIBITOR  (6)

1. Miles Lowick Gold Braid of Milesend BD & BIS
2. Doggett Snabswood Summer Chance
3  Wallis Felthorn Flashback
4. Curtis Rannerdale Time Traveller JW
5. Wallis Peartbrook Out Of The Blue

SPECIAL OPEN - NOT BRED BY EXHIBITOR (7,4a)

1. Deveson Lucky Liaison at Lianbray
2. Gamble Balidorn Mixed Emotions Sh CM
3. Doggett Snabswood Stitch In Time

 

SPECIAL OPEN - SABLE & WHITE (4)

1. Rule Edglonian Let's Rock at Bleatarn
2. Simons Blazecroft Blaize For Glory
3. Curtis Rannerdale Time Traveller JW
4. Fenton Shannmie The Hellraiser

 

SPECIAL OPEN - SABLE & WHITE (7,2a)

 

1. Latimer Ch Sonymer Shoe Shuffle BB & RBIS
2. Deveson Glensanda Genevieve JW Sh CM
3. Shovelton Dunbrae Time To Wish
4. Rule Bleatarn Miss Solitaire
5. Gamble Balidorn Mixed Emotions Sh CM

 

SPECIAL OPEN - TRICOLOUR/BLACK & WHITE/BLACK & TAN (5, 3a)

1. Wallis Felthorn Flashback
2. Sorockyj Mohnesee Man In Black at Sheltisha JW Sh CM
3. -
4. -
5. -

 

SPECIAL OPEN - TRICOLOUR/BLACK & WHITE/BLACK & TAN (5,1a)

1. Gatheral Herds Hallucination JW
2. Forster-Parish Edglonian Night Cap at Lowick
3. Jackson Gordil Good Time Girl
4. Linford Chalmoor Withering Heights at Hillhenry
5. -

SPECIAL OPEN - BLUE MERLE (4)

1. Edwards Castlerose Spiritmaster
2. Davies Amethrickeh Wish Catcher at Ludjenka Sh CM
3. Wallis Peartbrook Out Of The Blue
4. Fuller Jacanshe Handsome Brutus
4. -

SPECIAL OPEN - BLUE MERLE (6, 3a)

1. Fisher Rowancrest Saphira JW
2. Ritchie Jaelis Mystique Gemstone
3. Clubley Mossvale Misty Dawn
4. -

 

 

Willow Johnson - Winner of the Junior Handling Competition with her Sheltie "Sparkle" - Savataurus's You Will Love Me

 

OBEDIENCE CLASSES - JUDGE:  Mr D Russell|

 

PRE-BEGINNERS - DOG OR BITCH

1. Jacobs Savataurus's You Will Love Me
2. Jackson Gordil Gentle Knight
3. Bower Shelandale Tri To Remember

BEGINNERS - DOG OR BITCH

 

1. Woolley Valjon Light In The Darkness

NOVICE - DOG OR BITCH

1. Webb Sheltisha Just Me
2. Bonnett Beboni Ice Blizzard
3. Davies Amethrickeh Wish Catcher at Ludjenka Sh CM
4. Gamble Balidorn Mixed Emotions Sh CM
5. Fiddler Doonelodge Dance Impact

CLASS 'A' - DOG OR BITCH


1. Marek Mohnesee's Man On A Mission
2. Fiddler Doonelodge Dance Impact
3. Fiddler Doonelodge Street Dance

CLASS 'B' - DOG OR BITCH

1. Bonnett Beboni Ice Blizzard
2. Mohnesee's Man On A Mission

 

Home

 

Home   History   Diary Dates    Information   News & Updates   Committee   Downloads   Show Results   Members   Puppy Register   Adult Register   Rescue   Links   The Standard