CHAMPIONSHIP SHOW 2013
Home ] Up ] History ] Diary Dates ] Information ] News and Updates ] Committee ] Downloads ] Members ] Puppy Register ] Adult register ] Rescue ] Links ] The Standard ]

 

CHAMPIONSHIP SHOW

Held at Elsecar Heritage Centre, Elsecar, Nr Barnsley, on 6th May 2013

Entries - 193 Exhibits,  260 Entries (13 N.F.C.)

Judges:  Miss R Allan (Tesoro) - Dogs
                       Miss S Berry (Simcourt) 
- Bitches

Referee: Mrs R Smith (Shelmyth) 


Below are the results of our Championship Show.
Should anyone not be happy with the photograph of their dog or find any errors, please contact the Secretary, Lesley Goodwin, and she will arrange for them to be removed


BVB & Best Veteran In Show, DCC & Best In Show, BCC & Reserve Best In Show, BPD and Best Puppy In Show
with judges Miss R Allan and Miss S Berry


Dog Line-up - Best Veteran Dog, DCC & Best In Show, Reserve DCC, Best Puppy Dog & Best Puppy In Show


Bitch Line-up - Best Puppy Bitch, BCC & Reserve Best in Show, Reserve BCC, BVB & Best Veteran In Show

 

Dog CC & Best in Show
Ch Rannerdale Bugsy Malone 
Owner Mrs A A Stafford, Breeder Miss C Stafford
(Ch Rannerdale Ghostbuster x Rannerdale Lady Madonna)

 

BCC & Reserve Best In Show
Mohnesee Remember Me JW
Owners and breeders Mr & Mrs D Greenhill
(Arcot Snow Patrol x Mohnesee Lili Mai)

 

Reserve DCC
Japaro Celtic Design for Hartmere
Owner Mr M Hart, Breeders Mr & Mrs Nixon
(Int & Sw Ch Japaro By Design x Hartmere Hint Of A Dream at Japaro)

 

Bitch RCC
Rainway Returning to Seavall JW
Owners Mr L & Mrs D Barnett and Mrs J Hardman
Breeders Mr L and Mrs D Barnett
(Ch Blenmerrow Melveen Making Waves JW x Seavall Tabitha for Rainway

Best Puppy Dog & Best Puppy in Show
Keycharm Blue Suede Shoes of Milesend
Owner Mrs J Miles, Breeder Ms S Hayhurst
(Ch Edglonian Singin The Blues x Keycharn Sundown)

 

Best Puppy Bitch
Ellenyorn Gem of Cara
Owner Mr A & Mrs I Elder, Breeder I & J Inglis
(Ch Ellenyorn Northern Star JW x Ellenyorn Tanzanite)

 


Thanks to Christine Aaron for this photo taken at Border Union 2008

Best Veteran Dog
CH Caurniehill Canaletto at Shelridge JW
Owner Mrs C Aaron, Breeder Mrs K Cooper
(Ch Shelridge Summerspell x Ch Blenmerrow Melveen Mona Lisa)

 

Best Veteran Bitch and Best Veteran in Show
Ch Eljetia Crystal Queen
Owner Mrs J Miles, Breeder Mrs J Parkes
(Shelridge Socrates x Ch Milesend Storm Queen)

DOGS BITCHES 
MINOR PUPPY (8)

1. Miles Keycharm Blue Suede Shoes of Milesend BPD & BPIS
2. Stock Shemist Black Wizard
3. Clubley Mossvale Frosty Moon
4. Mrs K Cooper Philhope Royal Racket
5. Freeman Sanscott Simply Red

MINOR PUPPY (8, 2a)

1. Scott Look Who's At Degallo 
2. Hayhurst Keycharm Blue Seranade
3. Pierce Philhope Just Special
4. Pickard Nanny McPhee
5. Fuller Jacanshe Little Sparkler

 

PUPPY (6)

1. Miles Keycharm Blue Suede Shoes of Milesend BPD & BPIS
2. Mr G & Mrs KA McLintock Balidorn Bo Diddley
3. Atkins Kelgrove Kinda Magic for Jontygray
4. Freeman Sanscott Simply Red
5. Whitchurch Emmaview Chimney Sweep

 

PUPPY (8, 1a)

1. Elder Ellenyorn Gem of Cara BPB
2. Ritchie Murieston Lady Lucinda
3. Daniels & Taylor Pepperhill Soul Survivor
4. Fuller Jacanshe Auntie Annie
5. -

MAIDEN (3)

1. Stock Shemist Black Wizard
2. Clubley Mossvale Frosty Moon
3. Freeman Sanscott Simply Red
4. -
5. -

MAIDEN (8, 2a)

1. Hayhurst Keycharm Blue Seranade
2. Ritchie Murieston Lady Lucinda
3. Barraclough Milesend Jubilee Spirit
4. Winfield Oakcroft Going For Gold
5. Fuller Jacanshe Little Sparkler

 

NOVICE (4)

1. Atkins Kelgrove Kinda Magic for Jontygray
2. Freeman Sanscott Simply Red
3. Needham Evad Travelling Star
4. Doggett Snabswood Summer Chance
5. -

NOVICE (10, 1a)

1. Miles Lowick May Queen of Milesend
2. Ritchie Murieston Lady Lucinda
3. Wigglesworth Rannerdale Lady Floella
4. Atkin Esstremere Exquisite
5. Barraclough Milesend Jubilee Spirit

 

JUNIOR (9)

1. Mottram Sheldon Simply Simon of Lochkaren
2. Weller Evad Star Gazer JW
3. Hart Japaro Hint of Swing for Hartmere
4. Pierce Philhope Light The Way
5. Lawson Tooralie Heart's Delight at Morestyle

JUNIOR (9, 1a) 

1. Fisher Shellamoyed Heavenly Blue JW
2. Latimer Sonymer Summers Dream
3. Ritchie Murieston Design'd By Mishyb at Bluequarry
4. Freeman Lanteague Mercedews
5. Barrowclough Milesend Jubilee Spirit

 

YEARLING (7,1a)

1. Miles Lavika Time Will Tell at Milesend
2. Gartland Arcot Out In The Dark
3. Graham Shadoway Game Of Chance
4. Walker Dippersmoor Star Gazer at Tooralie
5. Edwards Castlerose Spiritmaster JW

YEARLING (7)

1. Biswell Mohnesee Musical Spells at Goldwell
2. Scott Degallo She's All That
3. Wilkie AVonbank Ri'Anna
4. Atkin Esstremere Exquisite
5. Ambler Chalmoor Star Gazer

 

GRADUATE (8)

1. Wynn Sheltysham Rose Wood
2. Rowan Degallo The Vindicator at Rowancrest
3. Fransham Jontygray I Have A Dream for Franmead
4. Rigby Lythwood Salopian
5. Sandford Nethercroft September Sky

GRADUATE (13, 2a)

1. Barnett & Hardman Rainway Returning to Seavall JW BRCC
2. Ritchie Jaelis Mystique Daydream
3. Aaron Shelridge Socialite JW
4. Fisher Shellamoyed Tri N' Stop Me JW
5. Elder Ellenyorn Endless Love

 

POST GRADUATE (13, 3a)

1. Partridge Rainelor Razzmattaz JW
2. Miles Milesend Major Gamble
3. Bull Mendipmist Summer Sun
4. Daniels and Taylor Pepperhill Dream Maker JW
5. Simons Blazecroft Blaize For Glory

POST GRADUATE (18, 3a)

1. Lycett Shebaville Saucy Secret at Iliad JW
2. Ferris Willowtarn Take The Breeze at Ferrimere
3. Morrison Sonymer Sunflower of Kilerivagh
4. Mottram Richmaus Glamorous of Lochkaren
5. Gamble Balidorn Mixed Emotions Sh CM

 

LIMIT (17,1a)

1. Thornley Felthorn Jazz Singer
2. Rutterford Kelgrove Just Blue at Stormhead
3. Wilkie Avonbank Designed In Gold JW Sh SM
4. Jaworska Degallo The Renegade
5. Lawson Francehill Apache at Morestyle

LIMIT (16)

1. Greenhill Mohnesee Remember Me BCC & RBIS
2. Stafford Rannerdale Queen Of Hearts JW
3. Thornley Felthorn Lindy Hop
4. Morrison Francehill Delicious of Kilerivagh
5. Weller Evad Crystal Surprize JW

 

OPEN (5)

1. Stafford Ch Rannercale Bugsy Malone DCC & BIS
2. Hart Japaro Celtic Design for Hartmere RDCC
3. Benstead Sandiacre Sea Of Stars at Benravia JW Sh CM
4. Simons Blazecroft Blaize For Glory
5. Whitchurch Emmaview Firecracker

OPEN (6)

1. Parkes Ch Milesend Gold Token at Eljetia JW
2. Miles Ch Sandiacre Sent From Heaven to Milesend
3. Pearson Edglonian Sweet Dreams
4. Hill Molson Moet Chandon
5. Deveson Lucky Liaison at Lianbray

 

VETERAN (7)


Thanks to Christine Aaron for this photo taken at Border Union 2008

1. Aaron Ch Caurniehill Canaletto at Shelridge JW BVD 
2. Saunders Melneg Sea Of Gold at Fernfrey
3. Dimmock Ch Shemist Gold Mine for Shelridge
4. Penwarne Chelmarsh Flashback to Sheldamar JW
5. Heels Guxel Startime

VETERAN (11)

1. Miles Ch Eljetia Crystal Queen BVB & BVIS
2. Hill Ch Molson Midsummernites Dream
3. Partridge Rainelor Ramani
4. Rowan Dunbeck Summer Storm at Rowancrest
5. Wilkie Avonbank Li'Anna JW Sh CM

 

SPECIAL OWNERS (6)

1. Winfield Oakcroft Goldsmith
2. Simons Blazecroft Blaize For Glory
3. Graham Shadoway Game Of Chance
4. Jaworska Blue Quarry Blue Boy
5. Buxton Meisterwerk Willow

SPECIAL OWNERS (7, 1a)

1. Gamble Balidorn Mixed Emotions Sh CM
2. Lee Chalynwood Chumani
3. Clubley Mossvale Misty Dawn
4. Buck Nethercroft Midnite Blue
5. Doggett Snabswood Stitch In Time

 

SPECIAL OPEN - SABLE & WHITE (6)

1. Rutterford Evad Whougonnacall at Stormhead
2. Scott Degallo The Likely Lad
3. Rule Edglonian Let's Rock at Bleatarn
4. Pattinson Kyleburn Acis
5. Simons Blazecroft Blaize For Glory 

SPECIAL OPEN - SABLE & WHITE (12)

1. Miles Shellthorn Solar Storm
2. Hill Molson Miquila Sunset
3. Ritchie Jaelis Mystique Daydream
4. Dimmock Ch Sheltysham Mine's A Dream for Fernhill
5. Stafforfd Ch Rannerdale Lady Millicent

 

SPECIAL OPEN - TRICOLOUR/BLACK & WHITE/BLACK & TAN (5, 1a)

1. Pattinson Ch Kyleburn Titan
2. Aaron Mistmere Blackthorn at Shelridge JW
3. Rigby Lythwood Triple Trouble
4. Munro Laurelwood Tri Bob
5. -

SPECIAL OPEN - TRICOLOUR/BLACK & WHITE/BLACK & TAN (7,3a)


Photo taken at NCSSC show just over a year ago

1. Morrison Francehill Delicious at Kilerivagh
2. Jackson Gordil Goodtime Girl
3. Fitz-Harris Doonelodge Dark Velvet
4. Baker Janrickap Black Star Sapphire
5. 

SPECIAL OPEN - BLUE MERLE  (6, 2a)


Photo taken at the YSSC Ch Show May 2012


1. Pearson Ch Edglonian Singin The Blues 
2. Fisher Ch Shellamohyed Wizard Of Oz JW
3. Lawson Ch Casheldor Kingfisher at Morestyle
4. Rutterford Blue Ranger of Neraklee
5. -

SPECIAL OPEN - BLUE MERLE  (6,2a)

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Thompson Bramblecroft Blue Moon at Glencharm JW
2. Clubley Mossvale Misty Dawn
3. Edwards Castlerose Madame Arcati JW
4. Atkin Esstremere Silver Sapphire
5. -

 

BRACE (7,1a) Judged jointly by Misses Allen & Berry


1. Weller Evad Star Gazer JW/Evad Crystal Surprize JW
2. Saunders Glaistig Lionhearts Gold at Fernfrey JW Sh CM/Melneg Sea of Gold at Fernfrey
3. Edwards Castlerose Spiritmaster JW/Castlerose Madame Arcati JW
4. Clubley Mossvale Frosty Moon/Mossvale Misty Dawn
5. Mackie Shebaville Secret Love/Shebaville Speckled Moth

 



Home

 

Home   History   Diary Dates    Information   News & Updates   Committee   Downloads   Show Results   Members   Puppy Register   Adult Register   Rescue   Links   The Standard