CHAMPIONSHIP SHOW 2012
Home ] Up ] History ] Diary Dates ] Information ] News and Updates ] Committee ] Downloads ] Members ] Puppy Register ] Adult register ] Rescue ] Links ] The Standard ]

 


CHAMPIONSHIP SHOW

Held at Elsecar Heritage Centre, Elsecar, Nr Barnsley, on 6th May 2012

Entries - 186 Exhibits,  285 Entries (14 N.F.C.)

Judges:   Mrs G Partridge (Rainelor) - Dogs
                    
    Mrs V Thompson (Glencharm)  - Bitches

Referee: Mrs R Smith (Shelmyth) 


Below are the results of our Championship Show.
Should anyone not be happy with the photograph of their dog or find any errors, please contact me maureen@tachnamadra.com 
and I will amend/remove them.


Best Puppy In Show, BCC & Best In Show, RBCC & Reserve Best In Show, Best Veteran Dog and Best Veteran In Show
with judges Mrs R Thompson and Mrs G Partridge


Dog Line-up - Best Puppy Dog, DCC & Best Opposite Sex, Reserve DCC, Best Veteran Dog & Best Veteran In Show


Bitch Line-up - Best Puppy Bitch & BPIS, BCC & Best in Show, RBCC & Reserve Best In Show, Best Veteran Bitch

 

Dog CC & Best Opposite Sex
Ch Edglonian Singin The Blues 
Owner Miss D. Pearson
(Ch Milesend Nightforce x Ch Edglonian Kiss n Tell)

Dog RCC
DTJ Ch DT Ch Unesco Blue Of Silver Shadow 
Owner Miss U. Langer, handled by Mrs J Hardy
(Int, Lux, DT J Ch, DT Ch Katiedale Ace of Spades x Int, Lux, DT J Ch, DT Ch Fata Morgana Blue of Silver Shadow)

 

Best Puppy Dog
Chalmoor The Astrolager - Mr J & Mrs J Ambler
(Chalmoor Look At Me x Chalmoor Star Mist)

Best Veteran Dog & Best Veteran In Show
Int Ch Cheryldene Casius - Owner Miss C E Lockett
(Cheryldene Chelidonis x Cheryldene Sahara Dream)

 
                                               Photo by Hilary Gamble  
BCC & Best In Show
Rainway Crystal Star JW
Owners Mrs L & Mrs D Barnett
(Hillhead Blue Star x Seavall Tabitha for Rainway)

 


RBCC & Reserve Best In Show
Sheltysham Mine's A Dream for Fernhill JW
Owners Mrs &  Mrs J Dimmock 
(Ch Shemist Gold Mine for Shelridge x Sheltysham Romantic Dream)

Best Puppy Bitch & Best Puppy In Show
Lavika Life Time 
Owner Mrs Lana Robinson
(Int Ch Milesend Sky Walker x Lavika Prime Time)

Best Veteran Bitch
Ch Rannerdale Angel O' The North JW
Owner Miss C Stafford
(Rannerdale Royal Magician x Rannerdale Candy Floss)

 

DOGS BITCHES 
MINOR PUPPY (9, 1a)

1. Walker Dippersmoor Star Gazer By Tooralie
2. Rowan Degallo The Vindicator at Rowancrest
3. Colman-Smith Shetlo Bring Me Love to Karlaina
4. Edwards Castlerose Spiritmaster
5. Miles Lavika Time Will Tell at Milesend

MINOR PUPPY (14,1a)

1. Robinson Lavika Life Time BPB & BPIS
2. Moore Shetlo Love And Laughter
3. Thomas Myter Diamond Lil
4. Mottram Nethercroft Painted Lady
5. Smith Bramblecroft Summer Sun

PUPPY (6)

1. Ambler Chalmoor The Astrolager BPD
2. Rowan Degallo The Vindicator at Rowancrest
3. Bladon Puncknowle Golden Sunlight at Kiemont
4. Colman-Smith Shetlo Bring Me Love to Karlaina
5. Tucker Milesend March Storm

PUPPY (8)

1. Miles Daisyway Skyrock of Milesend
2. Bray Lianbray Love Story
3. Ambler Chalmoor Star Gazer
4. Smith Bramblecroft Summer Sun
5. Buck Nethercroft Black Pearl

MAIDEN (4)

1. Ambler Chalmoor The Astrolager BPD
2. Rowan Degallo The Vindicator at Rowancrest
3. Perkins Sheltysham May Tree at Alnmac
4. Sangster Suleskerry Night Sky
5. -

MAIDEN (9,1a)

1. Thomas Myter Diamond Lil
2. Brady Bordercot Weave And Tern
3. Ambler Chalmoor Star Gazer
4. Mottram Nethercroft Painted Lady
5. Atkin Esstremere Exquisite

NOVICE (7,1)

1. Ambler Chalmoor The Astrolager BPD
2. Colman-Smith Shetlo Bring Me Love to Karlaina
3. Edwards Castlerose Spiritmaster
4. Tucker Milesend Marsh Storm
5. Doggett Snabswood Summer Chance

NOVICE (10,3a)

1. Thomas Myter Diamond Lil
2. Robinson Lavika Lydian Ice Queen
3. Ambler Chalmoor Star Gazer
4. Mottram Nethercroft Painted Lady
5. French Lindfern Enchanted Dancer

JUNIOR (7, 3a)

1. Stafford Rannerdale Goldfinger 
2. Bladon Puncknowle Golden Sunlight at Kiemont
3. Perkins Sheltysham May Tree at Alnmac
4. Doggett Snabswood Summer Chance
5. 

JUNIOR (11,1a) 

1. Weller Evad Tallulah
2. Gatheral Herds Hallucination JW
3. Aaron Shelridge Socialite JW
4. Sorockyj Mohnesee Black Is Back
5. Forbes Wellneuk Dancing Waters JW

YEARLING (2,1a)

1. Thornley Felthorn Jazz Singer
2. Wilkie Avonbank Designed in Gold JW
3. -
4. -
5. -

YEARLING (15,1a)

1. Weller Evad Tallulah
2. French Lindfern Enchanted Sunrise
3. Crossley Willow Tarn Time To Frolic
4. Botham Balidorn Angelica Pickles
5. Mason Jefsfire Jullieanna at Kencriss

GRADUATE (9,2a)

1. Weller Evad Space Shadows JW
2. Moore Shetlo Pocket Rainbeau
3. Sorockyj Mohnesee Man In Black JW Sh CM
4. Sangster Drumcauchlie Two Tone
5. Tucker Sandiacre Set In Ice

GRADUATE (17,2a)

1. Thornley Felthorn Lindy Hop
2. Robinson Lavika Time To Shine
3. Parker Tolarock Ice Ice Babe
4. Stafford Rannerdale A Star Is Born
5. Gamble Balidorn Mixed Emotions Sh CM

POST GRADUATE (9, 2a)

1. Jaworska Blue Quarry Blue Boy
2. Aaron Mistmere Blackthorn at Shelridge JW
3. Woollatt Lianbray Lexus at Birleyvale
4. Scott Degallo The Ultimate
5. Simons Blazecroft Blaize For Glory

POST GRADUATE (19,5a)

1. Bywater Tachnamadra Evisu
2. Lee Chalynwood Chumani
3. Clubley Mossvale Midnight Mist
4. Pearson Samhaven Fairy Dust at Monfortmagic
5. Gamble Balidorn Mixed Emotions Sh CM

LIMIT (17,2a)

1. Bray Longdells Highland Magic
2. Crossley Willow Tarn Time To Boogie
3. Robinson Japaro Midnight Storm at Lavika
4. Pattinson Kyleburn Acis
5. Lockett Gold Heathbell Best Friend from Russia

LIMIT (18,2a)

1. Dimmock Sheltysham Mine's A Dream for Fernhill JW RBCC & RBIS
2. Parkes Milesend Gold Token at Eljetia JW
3. Stafford Rannerdale Queen of Hearts
4. Ambler Chalmoor Cherish
5. Moore Shetlo Follow With Love

OPEN (5)

1. Stafford Ch Rannercale Bugsy Malone
2. Pearson Blazefield Hard Rock Cafe at Edglonian
3. Scott Degallo The Likely Lad
4. Davies Amethrickeh Wish Catcher at Ludkenja Sh CM
5. Edwards Castlerose Talk Of The Devil

OPEN (7)

1. Pearson Daisyway Rock Chick at Edglonian 
2. Thornley Felthorn Diamond Diva 
3. Shovelton Dunbrae The Frosted Wish JW
4. Stafford Ch Rannerdale Star O' The North JW
5. Wilkie Avonbank Li'Anna JW Sh CM

VETERAN (4)

1. Lockett Int Ch Cheryldene Casius BVD & BVIS
2. Coup Ch Alwillans Blue Solitaire JW
3. Scott Penrave Perfect Royal
4. Robinson & Morgan Calambray Back Chat
5. -

VETERAN (12,4a)

1. Stafford Ch Rannerdale Angel O' The North JW BVB
2. Rowan Dunbeck Summer Storm at Rowancrest
3. Deveson Glensanda Genevieve JW Sh CM
4. Parker Edglonian Deroyels Lady at Tolarock
5. Moore Shetlo Island Of Love

SPECIAL OWNERS (5)


Photo taken at YSSC Ch Show Oct 11

1. Simons Blazecroft Blaize For Glory
2. Bray Lianbray Lightning Strike JW
3. Jaworska Degallo The Renegade
4. Clubley Mossvale Snowy Morning
5. Fenton Shannmie The Hell Raiser

SPECIAL OWNERS (12)

1. Lee Chalynwood Chumani
2. Bray Lianbray Love Story
3. Clubley Mossvale Misty Dawn
4. Gamble Balidorn Mixed Emotions Sh CM
5. Schofield Channerswick Glamour Girl

SPECIAL OPEN - SABLE & WHITE (6,1a)

1. Riding Willowtarn Taubyn Via Evad Sh CM
2. Winfield Oakcroft Goldsmith
3. Simons Blazecroft Blaize For Glory
4. Waugh Colimar The Clansman
5. Fenton Shannmie The Hell Raiser

SPECIAL OPEN - SABLE & WHITE (12)

1. Miles Ch Milesend Most Appealing
2. French Lindfern Enchanted Sunrise
3. Deveson Glensanda Genevieve JW Sh CM
4. Pearson Samhaven Fairy Dust at Montfortmagic
5. Gamble Balidorn Mixed Emotions Sh CM

SPECIAL OPEN - TRICOLOUR/BLACK & WHITE/BLACK & TAN (5)

1. Pattinson Ch Kyleburn Titan
2. Robinson & Morgan Calambray Back Chat
3. Munro Laurelwood Tri Bob
4. Sangster Drumcauchlie Two Tone
5. Tucker Sandiacre Set In Ice

SPECIAL OPEN - TRICOLOUR/BLACK & WHITE/BLACK & TAN (14)


Photo taken at YSSC Open Show Feb 12

1. Parker Tolarock Trick N Treat
2. Sorockyj Mohnesee Black Is Back
3. Clubley Mossvale Midnight Mist
4. Sangster Drumcauchlie Sun Dae
5. Simons Sheltisha Kiss At Midnight for Blazecroft

SPECIAL OPEN - BLUE MERLE  (6)


1. Pearson Ch Edglonian Singin The Blues DCC & BOS
2. Langer DTJ Ch DDT Ch Unesco Blue of Silver Shadow RDCC
3. Brady Ch Francehill Two Tone
4. Coup Nethercroft Summer Blues of Alwillans
5. Davies Amethrickeh Wish Catcher at Ludjenka Sh CM

SPECIAL OPEN - BLUE MERLE  (8,1a)


                                              Photo by Hilary Gamble

1. Barnett Rainway Crystal Star JW BCC & BIS
2. Miles Sandiacre Sent From Heaven to Milesend
3. Shovelton Dunbrae The Frosted Wish JW
4. Clubley Mossvale Misty Dawn
5. Simons Blazecroft Silver Cascade

BRACE

SORRY, NO PHOTO AVAILABLE


1. Sangster Drumcauchlie Two Tone/Drumcauchlie Sun Dae
4. Clubley Mossvale Snowy Morning/Mossvale Misty Dawn
3. Moore Shetlo Love And Laughter/Shetlo Follow With Love

BREEDERS

1. Mrs J. Miles (Milesend)

Home

 

Home   History   Diary Dates    Information   News & Updates   Committee   Downloads   Show Results   Members   Puppy Register   Adult Register   Rescue   Links   The Standard